Powrót

SZCZEPIENIA OCHRONNE

 

to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym. Jest to bezpieczna i skuteczna forma profilaktyki, wykorzystująca naturalne zdolności obronne organizmu i zapewniająca odporność na długi czas.

Poniżej przedstawiamy wybrane szczepienia ochronne dla dorosłych:

 

GRYPA

 

Grypa jest ostrą wirusową chorobą zakaźną dotycząca całego organizmu. U około 25% występują powikłania pogrypowe. Trudno uniknąć kontaktu z wirusem, ale można uniknąć grypy i jej powikłań. Jest to obowiązkowe szczepienie dla osób cierpiących na choroby przewlekłe, tj. astmę, cukrzycę, niewydolność układu krążenia, oddychania lub nerek. Na grypę powinny zaszczepić się osoby po 55. roku życia.

 

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY TYPU A i B

 

Szczepienia te są zalecane osobom pracującym przy produkcji i dystrybucji żywności, a także osobom wyjeżdżającym do krajów, w których zarażenie wirusem WZW A jest szczególnie silne. Szczepienia ochronne przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B powinni wykonać pracownicy medyczni, którzy są szczególnie narażeni na zakażenia.

 

WIRUS HPV (rak szyjki macicy)

 

W Polsce dostępne są 2 różne szczepionki przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego w postaci zastrzyków do podawania domięśniowego: Cervarix i Silgard. Obie szczepionki wymagają podania 3 dawek. Ochrona utrzymuje się co najmniej przez 8 lat (a prawdopodobnie znacznie dłużej).

 

KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU

 

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa przenoszona przez kleszcze, która atakuje układ nerwowy. Nosicielem choroby może być wiele odmian kleszczy, ale w naszych warunkach klimatycznych chorobą można zarazić się głównie przez kontakt z kleszczem pospolitym. Szczepionki przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które mieszkają lub tymczasowo przebywają na obszarach żerowania kleszczy, tj, rolnikom, drwalom, stacjonującemu w lesie wojsku, młodzieży odbywającej praktyki.

Przeciwko meningokokom Dzięki szczepieniu znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia bardzo groźnych dla życia chorób jakimi są zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsa meningokokowa.  Szczepienie to zabezpiecza także przeciwko tym chorobom w czasie podróży w niektóre regiony Afryki. Wybór preparatu do uodpornienia dokonywany jest na wizycie lekarskiej, indywidualnie w każdym przypadku, ponieważ zależy od wieku pacjenta oraz przewidywanych zagrożeń z zdrowotnych. 

 

Dodatkowe informacje na temat wszystkich szczepień ochronnych prowadzonych w CDT Medicus są dostępne:

Punkt Szczepień

ul. Leśna 8,Lubin 59-300, tel. 76/74-66-113

czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-14.30.

W sprawie szczepień grupowych należy kontaktować się z przełożoną pielęgniarek Reginą d’Huet, tel. 693112959.

Facebook Twitter Youtube
Facebook Twitter Youtube
Aktualności Nasi specjaliści Media o nas