Powrót

ODDZIAŁ CHIRURGII OGÓLNEJ CDT MEDICUS


ŻYLAKI KOŃCZYN DOLNYCH

Przewlekłe zaburzenia żylne to dość powszechnie występująca choroba. Będące jednym z jej objawów żylaki kończyn dolnych, w Polsce występują u 36% kobiet i 28% mężczyzn. Wobec początkowo niewielkich objawów, długo bywają lekceważone i utożsamiane jedynie z defektem kosmetycznym - to dlatego przez wiele lat rozwają się bez przeszkód, a pacjent często trafia do specjalisty dopiero w zaawansowanym stadium, gdy pojawiają się powikłania.

Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że żylaki kończyn dolnych to problem, który nie zniknie sam, ale będzie stopniowo narastał, a im bardziej zaawansowane stadium osiągnie, tym trudniejszy będzie do rozwiązania (chociaż nigdy nie jest za późno, żeby podjąć leczenie).

Wraz z czasem trwania choroby układu żylnego i z wiekiem pacjenta, oprócz problemu estetycznego, wzrasta zagrożenie powikłaniami, do których należą:

  • zagrażająca zatorem płucnym zakrzepica żył głębokich,
  • bolesne i uciążliwe zakrzepowe zapalenie żylakowato zmienionych żył powierzchownych,
  • uporczywe zmiany skórne w postaci przebarwień, wyprysku żylnego, stwardnienia skóry i niegojących się owrzodzeń.

Żylaki kończyn dolnych to trwałe rozszerzenia żył, przypominające sznury, kłęby lub sploty, często występujące z widocznym uwypukleniem.

Żylaki kończyn dolnych - przyczyny

Skąd aż tak duże konsekwencje tej choroby? Otóż żylaki kończyn dolnych tworzą się na naczyniach, które trwale utraciły swoją właściwą funkcję, która polega na odprowadzaniu krwi z nóg w stronę serca - krew płynie nimi w odwrotnym kierunku, spływając z powrotem w stronęstopy. To powoduje powstanie zastoju i nadciśnienia żylnego w kończynie, które nasilają się zwłaszcza w czasie stania i siedzenia, powodując obrzęki, bóle, uczucie ciężkości nóg, skurcze mięśni.

Na powstanie żylaków kończyn dolnych istotny wpływ ma długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej i niedostatecznej ilości ruchu, często związane ze specyfiką wykonywanej pracy zawodowej, jak np. praca sprzedawcy, fryzjera czy praca przy komputerze.

Żylaki kończyn dolnych mogą rozwijać się również w wyniku nadwagi, ciąży, przebytego leczenia hormonalnego oraz być wynikiem małej ilości lub uszkodzenia zstawek żylnych.

Żylaki kończyn dolnych - leczenie operacyjne

Usunięcie żylaków kończyn dolnych metodą klasyczną- stripping, polega na usunięciu całej żyły poprzez nacięcia skóry i jej wyrwanie , zabieg pod opieką anestezjologa zazwyczaj w znieczuleniu podpajęczynówkowym trwa ok 60 minut i kończy się założeniem szwów skórnych z jednodniowym pobytem w szpitalu.

Facebook Twitter Youtube
Facebook Twitter Youtube
Aktualności Nasi specjaliści Media o nas